Daha İyi Uyumanızı Sağlayacak 5 Supplement

heading_title

Sağlıklı bir yaşam için dikkat edilmesi gereken en önemli şeyleri saymak gerekirse, uykuyu rahatlıkla ilk üçte sıralayabiliriz. Hem fiziksel hem de mental olarak 7’den 70’e herkesin ihtiyaç duyduğu, onsuz yaşamanın mümkün olmadığı şeylerden biridir uyku… Beyninizin, vücudunuzun ve tüm yaşamsal fonksiyonlarınızın düzgün çalışması; iyi, yeterli ve sağlıklı bir uyku ile mümkündür. Sağladığı fiziksel zindelik ile spor performansına da doğrudan etki eden uykuyu daha iyi ve etkin hale getirmek, daha iyi bir spor deneyimi kazanmakla eşdeğerdir.

Peki uyku kalitesini artırmak için hangi supplementleri kullanmalıyız? Uyku düzenini sağlayarak spor performansımıza katkıda bulunacak supplementler nelerdir? Sizi bu yazımızda bu soruların cevabı olacak 5 takviye ile tanıştırıyoruz!

Melatonin Takviyesi

Melatonin, aslında vücut tarafından doğal olarak üretilen bir tür hormondur. Vücudunuza uyku vaktinizin geldiğini haber veren bu hormon, vücudunuzdaki seviyeleri gün ışığı gördüğünüz sabah saatlerinde düşerken akşam saatlerinde artar. Dolayısıyla akşam olduğunda melatonin seviyelerini artırmak, uykuya daha kolay dalmaya ve uyku düzeni sağlamaya yardımcı olur.

Melatonin takviyeleri akşam saatlerinin yanı sıra biyolojik saatten bağımsız olarak gündüz uyuması gereken insanların melatonin seviyelerini artırmak için de tercih edilen yardımcılardan biridir. Özellikle vardiyalı çalışan insanlar üzerinde yapılan çalışmalar da melatonin takviyelerinin etkilerini destekler. Benzer sebeplerle sabah – akşam uykularının bölündüğü uçuşlarda melatonin döngüsünü düzenlemek ve jetlag etkisini gidermek için de melatonin takviyesi kullanılabilir.

Magnezyum Takviyesi

Vücuttaki zihinsel ve bedensel fonksiyonları düzenleyen magnezyum, beyin sağlığını iyileştiren ve koruyan bir mineral olarak uyku desteği de sağlar. Vücudun uykuya dalmasındaki en önemli etkenlerden biri olan melatonin hormonunun üretimini düzenleyen magnezyum, vücut kaslarını gevşeterek uykuya neden olur.

Yapılan bazı çalışmalar magnezyumun, melatonin ve B vitamini ile birlikte tüketildiğinde uykusuzluğun neden olduğu semptomları iyileştirdiğini gösterdi. Aynı şekilde yetersiz magnezyum seviyelerinin uykusuzluk ve çeşitli uyku sorunlarıyla bağlantılı olduğunu ortaya koydu. Dolayısıyla magnezyum takviyelerinin, kaliteli ve düzenli bir uyku için kullanılabilecek en iyi supplementlerden biri olduğunu söylemek mümkün.


ZMA Takviyesi

Aslında kompleks bir yapıda olan, çinko, magnezyum ve B6 vitamininden meydana gelen ZMA; spor performansını artırmak başta olmak üzere vücutta pek çok fonksiyonda bulunan etkili bir takviyedir. İçeriğindeki magnezyum desteği ile birlikte uyku düzenlemesine de yardımcı olan ZMA, bir yandan spor performansını iyileştirmek bir yandan da daha iyi ve kaliteli uyku deneyimi yaşamak isteyenler için idealdir.


Valerian Root (Kedi Otu) Takviyesi

Asya ve Avrupa’ya özgü bir bitki olan valerian root ya da diğer adıyla kedi otu; çoğunlukla despresyon, anksiyete ve menopoz gibi rahatsızlıklarla ilişkilendirilir. Ancak bu bitkinin en önemli özelliklerinden biri de uyku düzenlemesi sağlamasıdır. Şimdiye kadar yapılan çalışmalar; yatmadan önce alınan valerian root takviyesinin, uyku bozukluğu semptomlarını iyileştirdiği ve uyku kalitesini artırdığını ortaya çıkardı. Bu da kedi otu takviyelerini doğrudan uyku düzeni sağlamak için tercih edilebilecek en doğru takviyelerden biri haline getirir.


Passiflora Takviyesi

Kuzey Amerika’ya özgü bir bitki olan passiflora, uykuyu iyileştirici gücü sayesinde günümüzde dünyanın pek çok yerinde yetiştirilmeye başlayan takviyelerden biri. Şimdiye kadar insanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan pek çok çalışma, passifloranın uykuyu iyileştirme ve uykusuzluk semptomlarını giderme konusunda etkili olduğunu gösterir.

Bir plasebo grubu ile yapılan araştırmada passiflora takviyesi alanlarda toplam uyku süresinin iyileştiği, uyku verimliliğinin arttığı ve uyanma zamanının düzenlendiği sonuçlarına varıldı. Bu da passiflora için uykusuzluk çeken ya da uyku düzeni sağlamak isteyenlerin tercih edebileceği en etkili takviyelerden biri olduğunu söyleyebileceğimizi gösterir.



Ginkgo Biloba Takviyesi

Ginkgo biloba, keşfedildiğinde bu yana uzun yıllardır farklı sebepler için kullanılan bir bitkidir. Antioksidan özelliğinin yanı sıra beyin fonksiyonlarını iyileştirmeden depresyon ve anksiyete gibi rahatsızlıkların semptomlarını gidermeye kadar pek çok faydası vardır. Bu etkilerinin göstergesi olarak uyku kalitesini de iyileştirebileceği düşünülerek hakkında birkaç araştırma yapılmıştır.

Araştırmalara göre yatmadan 30 – 40 dakika önce tüketilen ginkgo biloba takviyesi; stresi azaltmaya, vücudu gevşetmeye ve uykuya dalmayı kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Doğal olarak ginkgo biloba, uyku problemi yaşayanların rahatlıkla kullanabileceği takviyelerden biridir.


İlgili Gönderi
Postürünüzü Düzeltecek Dik Duruş Egzersizleri

Postürünüzü Düzeltecek Dik Duruş Egzersizleri

Düzgün bir postüre sahip olmak, yalnızca iyi görünmek değil sağlıklı bir vücuda sahip olmak için de oldukça önemlidir.

Evde Yapabileceğiniz 7 Kardiyo Egzersizi

Evde Yapabileceğiniz 7 Kardiyo Egzersizi

Salgınla geçirdiğimiz ayları neredeyse yıl ettik. Süreç uzadıkça hayatımızdaki bazı şeyler de giderek yerleşik bir hal aldı. Hatta belki de geriye dönülmeyecek düzeyde değişti. Evde spor yapmanın da bunların başında geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kas Gelişimi İçin Fıstık Ezmesi mi Yulaf mı?

Kas Gelişimi İçin Fıstık Ezmesi mi Yulaf mı?

Spor yapan kişiler tarafından sıklıkla tüketilen iki besin olan fıstık ezmesi ve yulaf sıkça kıyaslanıyor. Birbirlerine hem benzer özellikleri olan hem de birbirlerinden farklı da pek çok özellikleri bulunan yulaf ve fıstık ezmesi, kas gelişimine önem veren sporcuların daima favorileri arasında bulunuyor.

Daha İyi Uyumanızı Sağlayacak 5 Supplement

Daha İyi Uyumanızı Sağlayacak 5 Supplement

Sağlıklı bir yaşam için dikkat edilmesi gereken en önemli şeyleri saymak gerekirse, uykuyu rahatlıkla ilk üçte sıralayabiliriz. Hem fiziksel hem de mental olarak 7’den 70’e herkesin ihtiyaç duyduğu, onsuz yaşamanın mümkün olmadığı şeylerden biridir uyku.

Daha İyi Uyumanızı Sağlayacak 5 Supplement

Daha İyi Uyumanızı Sağlayacak 5 Supplement

Sağlıklı bir yaşam için dikkat edilmesi gereken en önemli şeyleri saymak gerekirse, uykuyu rahatlıkla ilk üçte sıralayabiliriz. Hem fiziksel hem de mental olarak 7’den 70’e herkesin ihtiyaç duyduğu, onsuz yaşamanın mümkün olmadığı şeylerden biridir uyku.